Kategori: Sport

157 XCC Rollerskicup 2022, Billingen Rollerski 220917

Idag avgjordes den 4:e etappen av 5 i 157 xcc rollerskicup på Billingen.
Där starten var placerad ute i Istrum sen åkte dom igenom Vallebygden via Eggby, Höjentorp och Öglunda 2 varv innan de tog sig an Långesätersbacken upp till platån på berget och in mot Skövde och målgång vid Skidstadion och Billingecentrat.
Tre olika distanser fanns, 18 km för de yngre, sen 30 och 45 km för de äldre.
Redan i början av loppet så utmärkte sig 3 herrar i ensamt majestät och två av dom gjorde senare upp om segern.
Likaså i damernas lopp så drog Linnéa Johansson upp sitt tempo och lämnade resten av fältet bakom sig och vann dagens lopp.

1. Linnéa Johansson, Swe
2. Olivia Hansson, Swe
3. Hannah Sieberer, Aut

1. Andreas Svensson, Swe
2. Markus Johansson, Swe
3. Thomas Gifstad, Nor

Trollhättan action week 15 km herr och dam 220828

Helgen är över för detta år i Trollhättan och söndagen lopp som inledes med en liten regnskur före start.

Herrarna gjorde sitt lopp först på en bana med två branta backar som i 2 varv utgjorde sträckan.
Över 100 var anmälda men 85 startade, loppet utvecklades sig till Norges fördel till en början, Stian Berg och Amund Riege var dom som höll uppe farten tills Max Novak kom ut på banan som startade i ett hejdlöst tempo och redan efter 1,3 tog ledningen och sen höll den hela vägen in i mål.

Damerna fortsatte med sitt lopp där Katharina Hennig satte tonen direkt från start och höll resten av startfältet bakom sig.
En som utmärkte sig ordentligt var Moa Lundgren som blev 2:a i mål och Linn Sömskar 3:a.

TROLLHÄTTAN ACTION WEEK 48KM Alliansloppet HERR & DAM 220827

Det blev två svenskar som segrade idag, Emma Ribom och Calle Halfvarsson till publiken jubel men damernas prispall dröjde då en protest hade lämnats in, senare kom beslutet att pallen kvarstår, till en lättad Emma som försvarade sin titel.

1 Emma Ribom
2 Astrid Øyre Slind
3 Magni Smedås

1 Calle Halfvarsson
2 Amund Riege
3 Thomas Joly

TROLLHÄTTAN ACTION WEEK 1,3KM SPRINT HERR & DAM 220826

Då var helgen igång med rullskidor här på action week och sprint.
OS-medaljörerna Victoria Carl och Katharina Hennig stod för en bra prestation men räckte inte till riktigt för Linn Sömskar tog hem segern i sprinten.

På herrsidan kom ett nytt namn upp på startlistan som stod för lite intresse, 16-årige Alvar Myhlback från Sågmyra SK.
Han kom med till kvartsfinalen sen tog det slut för dagen.
Anton Persson och James Clugnet stod för dagens dramatik på högsta nivå då de var över mållinjen samtidigt men efter målfoto så dömdes Anton till segern med en hundradel.

Dam:
1  Linn Sömskar
2  Alina Meier
3  Victoria Carl

Herr:
1  Anton Persson
2  James Clugnet
3  Valerio Grond

Bilder från prolog, kvarts, semi och finalen

UCI WOMEN’S WORLD TOUR VÅRGÅRDA 220807

Gårdagens lopp var ett linjelopp på 125,7 km som avgjordes först på en lång slinga med tre gruspartier sen åtta varv runt Hägrunga vars varv är 11 km. 15 lag med 85 cyklister skulle avgöra detta lopp, tävlingen öppnade med en tyst minut för Hans Jönsson som gick bort 2019 och gjorde mycket för Vårgårda cykel.

En utbrytning sker på andra gruspartiet av Stine Borgli som blev dryga minuten och höll den en bra sträcka innan klungan kom ikapp på Hägrungavarvet, ett antal utbrytarattacker gjordes under varven också men klungan jobbade ikapp hela tiden. tempot ökade en aning under näst sista varvet och efter Hägrungabacken blev det en utbrytning med 18 åkare.
Vid Tånga Hed gjordes en utbrytning av 4 åkare och en av storfavoriterna Marianne Vos som legat mitt i klungan ganska länge fanns där ihop med Valerie Demey, Audrey Cordon Ragot och Phiffer Georgi. De höll hela sista varvet till mål där Marianne drog längsta strået men som visade sig vara förgäves då juryn hade hittat ett regelbrott på henne under loppet.
Och då blev Audrey Cordon Ragot etta istället, 2:a Phiffer Georgi och 3:a Valerie Demey.

Tävlingen sändes till 170 länder.

 

UCI WOMEN’S WORLD TOUR VÅRGÅRDA 220806

Lagtempo stod på schemat för dagen där de startade i centrala Vårgårda sen cykla mot Herrljunga för dagen i skön medvind och sen vände de där och fick en rejäl motvind på hemvägen. Banan mätte 35,6 km.
UCI Women´s Worldtour består av 23 deltävlingar och 2 är i Vårgårda, i år bara i Europa.
Segern gick till Trek–Segafredo, 2:a SD Worx, 3:a Team DSM

 

Tibro Bonnapulling 220709

Ett nytt event för mig att besöka, och utmana sig själv i fotokonsten. 🙂
Kan bara säga att jag blev överraskad över hur detta var uppbyggt, action i stort sett hela tiden.
Det var både stora traktorer och små som juniorer körde, uppdelat på två banor.
Uppdelat i fyra klasser för de stora, 39 deltagande totalt,
Dagen började med infoträff för förarna och hur det hela fungerade, ”visst vill ni vinna men se till att ha kul och bjud publiken på bra action”.

Klass 1 började dagen och dom bjöd på dunder från första början kan man lugnt säga, de gjorde två drag var och de som gjorde hela längden fick köra om, då med lite mer tyngd på kälken tills en vinnare kunde utses.
Vinnare blev Kenneth Johansson, 2:a Lars-Erik Tylebrink 3:a Team AJ gräv

Klass 2 något större, fortsatte med sina traktorer med dunder och brak, o jisses vad ljudvolymen ökade markant
Vinnare här blev Claes Franzén, 2:a Stefan Pettersson, 3:a Jonas Davidsson

Sen kom klass 3 och dessa kunde bjuda också på bra action
Vinnare Roger Pålsson, 2:a Daniel Thuresson, 3:a Claes Franzén, jo han körde i två klasser.

Sista klassen för dagen dom största och tyngsta, det blev lite annorlunda där. Dessa drog på som inget kunde stoppa dom, men släden gjorde sitt jobb även här och bromsade ordentligt.
Vinnare Niklas Johansson, 2:a Jörgen Pettersson, 3:a Fredrik Alexandersson

Det var också två tjejer som körde, en i klass 1 och en i klass 2.
Låter bilderna tala mer om vad som hände.

Sammanfattning: Dammigt och rökigt kan man lugnt säga, mycket action under hela eftermiddagen.

 

Skövde city week 220604

På eftermiddagen visades SM sporter som skall vara med i Sm-veckan 2023 i Skövde mellan 30 jan och 5 feb.
Först visades styrkelyft och dess tre grenar, knäböj, bänkpress och marklyft. Och dagen till ära så var Sofia Loft på plats, blev intervjuad under uppvisningen sen hyllad av Skövde kommun då hon vann Mästarnas mästare i SVT tidigare i år.

Sen fortsatte det med dansuppvisning av Candanza och de visade lite olika former av dans.

Avslutningsvis så var Alexander Karlsson, nybliven sm-vinnare i cykeltrail på plats för att visa upp den sporten och gjorde det med bravur.

 

Skövde city run 220604

En löptävling genomfördes idag på 5 km från motorfabriken och upp till Hertig Johans torg där målgång skedde.
Genom fabriken sprang man innan bron över 26an som tog dom upp mot centrum via en liten runda i Boulognerskogen och avslutades på torget.
Oskar Stomberg Volvo GTO tog ledning ganska omgående på fabriksområdet och höll den in i mål med tiden 16:55, tvåan Petteri Rannikko IF Hagen som också tog sin plats tidigt i loppet, 16 sek efter. Trea blev Carl Alm Volvo, 95 sek efter.
I damklassen vann My Svensson Team Billingen X-Trail som också ryckte till sig sin ledning i början av loppet, tvåa blev Emeli Söderberg Skövde och trea blev Frida Garmenius Billingen X-Trail SC.

Smart energy cup Distans 220220

Idag var 10 km på programmet, både för herrar och damer. Mer snö kom under natten och solen sken ordentligt på tävlingen.

Tre varv på denna bana som hade gjorts iordning under tidiga morgontimmar, så när man kommer dit och möts av manchester då är det vackert.

Lovisa Modig och Jonas Eriksson blev vinnarna av dagens race.

 

Bilderna är klickbara till större

Loading...
X